راهنمای پرسشنامه شخصیت تاریک - وبستر و جانسون

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
شخصیت تاریک,پرسشنامه شخصیت تاریک,مقیاس شخصیت تاریک

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📥 حجم فایل : 1.34 مگابایت

📄 تعداد فایل : 3

📝 روش نمره گذاری و تفسیر : دارد

📝 تعداد سوالات : 12

🎓 مقاله بیس : دارد

💯 روایی و پایایی : دارد

منبع : دارد

4000تومان

 

 

راهنمای اجرا و نمره گذاری پرسشنامه شخصیت تاریک - وبستر و جانسون

 

مقیاس شخصیت تاریك در 12 ماده در قالب پرسشنامه خودگزارشی در سال 2010 توسط وبستر و جانسون تهیه شده است.مقیاس شخصیت تاریك سه ویژگی شخصیتی ماكیاولی، خودشیفته و جامعه ستیزی را مورد سنجش قرار میدهد.

این پرسشنامه بر اساس طیف لیكرت از كاملا مخالفم تا كاملا مواقفم پاسخ داده میشود.

 

مولفه های پرسشنامه شخصیت تاریک

- ماكیاولی

- حودشیفته

- جامعه ستیزی

 

تعریف شخصیت تاریک

در دهه اخیر روانشناسان شخصیت در تحقیقات توجه خودشان را به سمت ویژگی­های تاریك شخصیت (ماكیاولی، سایكوپاتی و خودشیفتگی) كه بر ویژگی­هایی از قبیل شرارت، سردی عاطفی، نیرنگی و پرخاشگری متمركز میباشند، پرداخته­اند (پاول هوس و ویلیامز، 2002).   افراد ماكیاولی ممكن است با ویژگی­هایی از قبیل رفتارهای فریبكارانه، اعمال كنترل بر دیگران، خودكامگی، منفعت­طلبی، بهره­كشی، بدبینی، بی­تفاوتی، سردی عاطفی، بی­پروایی و خودمحوری قابل تشخیص هستند(ابل، برور، كولتر و اوستین، 2016). تحقیقات نشان میدهد كه سطح بالای ویژگی­های ماكیاولی با انگیزه بیشتر در گرایش به رفتارهای انحرافی و ادراك مجازات كمتر برای آن فعالیت همراه می­باشد (بیركاس، ژاتو، گاژ و برزكی، 2015).

 

جامعه­ ستیزی یك اختلال شخصیتی است كه فقدان همدلی و عدم ندامت از گناه و اشتباه از مشخصه­های اصلی آن در تشخیص می­باشد (هادسون، هاگ و مك اینیس، 2009). اختلال جامعه­ستیزی برای مدت طولانی عامل خطر مهمی در پیش­بینی رفتارهای مجرمانه و حبس در نظر گرفته شده است و به طور معنادار در مجرمان زندانی مشاهده شده است (آگاوال، وایش، شارما، سوشیل و همكاران، 2015). علاوه بر این شواهد گسترده­ای وجود دارد مبنی بر اینكه بین رفتارهای جامعه­ستیزان و عملكرد تحصیلی همبستگی منفی وجود دارد (واگان، دلیسی، بیور، وكسلر و بارث، 2011). خودشیفتگی یك ویژگی جهت­مند است كه شامل یك حس استحقاق و احساس یك وضعیت ممتاز نسبت به دیگران است، این باور كه فرد یك شخصیت منحصر به فرد دارد و مهم­تر از دیگران است (میلر، كامپل و پیلكونیس، 2007).

 

این پرسشنامه شامل :

1- روش نمره گذاری و تفسیر

2- اعتبار و پایایی ایرانی و خارجی

3- مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه

4- رفرنس

5- تعریف مفهومی

6- ارائه شده به صورت PDF و WORD    

 

 

 

اشتراک گذاری با دوستان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مجوزها

logo-samandehi

No Internet Connection