راهنمای پرسشنامه سه بعدی خردمندی آردلت (3D-WS)

تاریخ ایجاد :

پرسشنامه خردمندی آردلت,آردلت,پرسشنامه سه بعدی خردمندی آردلت,پرسشنامه خرمدندی آردلت 3D-WS

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📥 حجم فایل : 1.13 مگابایت

📄 تعداد فایل : 4

📊 روش نمره گذاری و تفسیر : دارد

📝 تعداد سوالات : 39

💯 روایی و پایایی : دارد

🎓 مقاله بیس : دارد

🌎 منبع : دارد

5,000 تومان

راهنمای اجرا و نمره گذاری پرسشنامه سه بعدی خردمندی آردلت (3D-WS)

پرسشنامه سه‌بعدی خردمندی آردلت در سال 2003 توسط آردلت طراحی شد. این پرسشنامه 39 سؤال دارد و 3 خرده مقیاس شناختی، انعکاسی و عاطفی را دربر می‌گیرد.

 

در نوشته‌های اولیه روان‌شناختی، خردمندی به‌عنوان نقطه پایانی ایده آل تحول توصیف‌شده است. هال (1992) احتمالاً اولین روانشناسی است که به مفهوم خردمندی پرداخته است. او شکل­ گیری خردمندی در یک بزرگ‌سال را با نگرش، آرامش فلسفی، بی‌طرفی و تمایل فرد به اصول اخلاقی مرتبط دانسته است.

اریکسون (1959) نیز خردمندی را به‌عنوان نقطه پایانی مطلوب تحول هویت مطرح کرده است که از طریق تسلط بر تعدادی از بحران‌ها  و به‌طور خاص حل بحران یکپارچگی در مقابل ناامیدی در طول زندگی فرد به دست می‌آید. مفیدترین بعد تفکر اریکسون درباره خردمندی، تعریف یک پیش‌شرط با عنوان مرگ است، که در برخی از پژوهش‌های اخیر نیز تائید شده است.

تأکید او بر خردمندی شخصیت محور است (پرویت، 2000). پیشینه پژوهشی درباره خرد به مفهوم کهن‌الگوهای یونگ  کهن‌الگوی پیر خردمند و سوفیا نیز بازمی‌گردد. یونگ توضیح داده است که چگونه فردیت خود راهی است برای رسیدن به خردمندی. درواقع، ازنظر اول منبع خردمندی در کشف وجود درونی خود و ترکیب تمایلات متضاد نهفته است (پرویت، 2000). از حدود سال 1980 تعریف گسترده­تر و جامع­تری از خردمندی بر پایه رویکرد نظریه‌های تلویحی و تصریحی ارائه‌شده است.

 

این پرسشنامه شامل :

1- ارائه شده به صورت PDF و WORD

2- روایی و پایایی

3- روش نمره گذاری و تفسیر

4- رفرنس

5- مقاله بیس دارد (2عدد)

6- منابع