راهنمای پرسشنامه راهبردهای مدیریت تعارض

تاریخ ایجاد :

پرسشنامه مدیریت تعارض, پرسشنامه راهبردهای مدیریت تعارض,مدیریت تعارض

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📥 حجم فایل : 731 کیلوبایت

📄 تعداد فایل : 3

📊 روش نمره گذاری و تفسیر : دارد

📝 تعداد سوالات : 30

💯 روایی و پایایی : دارد

🎓 مقاله بیس : دارد

🌎 منبع : دارد

3,000 تومان

 

راهنمای اجرا، نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه راهبردهای مدیریت تعارض

پرسشنامه راهبردهای یا سبک­های  مدیریت تعارض که پونتام و ویلسون آن را طراحی کرده ­اند؛ و آن را رابینز در کتاب رفتار سازمانی خویش آورده است.

دارای 30 سوال است و 5 شیوه مدیریت تعارض شامل اجتناب، سازش، همکاری، مصالحه و رقابت را در درون 3 راهبرد کنترل (با شیوه رقابتی یکسان است) ، عدم مقابله (ترکیب شیوه­های اجتناب و سازش) و راه حل گرایی (ترکیب شیوه­های همکاری و مصالحه) مورد سنجش قرار می دهد.

 

تعریف مفهومی مدیریت تعارض :

تعارض و تضاد یک نزاع ، مشاجره یا تقابل نیروهای موجود بین نیازهای اولیه و نیازهای معنوی ، مذهبی و منظرهای اخلاقی و از طرفی ناسازگاری طرز فکر و تصورات بین دو نفر یا بیشتر را توضیح میدهد و یا فراگردی است که شخص در آن به طور عمدی تلاش می‎کند تا مانع موفقیت فرد دیگر شود‌.  تعارض فرآیندی است که در آن، شخص الف: به طور عمدی می‌کوشد تا به گونه‌ای بازدارنده سبب ناکامی شخص ب: در رسیدن به علایق و اهدافش گردد و تعارض‌ فرایندی‌است‌ که‌ در آن‌ فردی‌ در می‌یابد که‌ شخص‌ دیگری‌به‌ طور منفی‌ روی‌ آن‌ چیزی‌ که‌ او تعقیب‌ می‌کندتأثیر گذاشته‌ است‌. در واقع تعارض، تعاملات ارتباطی افرادی است که به همدیگر وابسته‌اند و احساس می‌کنند علایقشان متضاد یا ناسازگار است.

 

ویژگی های پرسشنامه راهبردهای  مدیریت تعارض :

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع

۴- مولفه­ های پرسشنامه (خرده مقیاس ­ها)

۵- بیس مقاله (یک مقاله فارسی)

۶- ارائه شده به صورت PDF و WORD