راهنمای پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) 14 سوالی

تاریخ ایجاد :

پرسشنامه ذهن آگاهی,پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ, پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ فرم کوتاه

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📥 حجم فایل : 500 کیلوبایت

📄 تعداد فایل : 3

📊 روش نمره گذاری و تفسیر : دارد

📝 تعداد سوالات : 14

💯 روایی و پایایی : دارد

🎓 مقاله بیس : دارد

🌎 منبع : دارد

3,000 تومان

راهنمای اجرا، نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF) فرم کوتاه 14 سوالی ، این پرسشنامه به ­طور گستردی مورد مطالعه قرار گرفته و در بسیاری از فرهنگ­ها، از نظر خصوصیات روان­سنجی مورد بررسی قرار گرفته ­است.

بوچهلد و همکاران فرم اولیه پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ که شامل 30 سوال بود را طراحی کردند. بعدها فرم کوتاه با 14 گویه که برای استفاده در جمعیت عمومی مناسب­تر است توسط والاچ و همکاران طراحی شد. فرم بلند پرسشنامه ذهن­ آگاهی فرایبورگ بیشتر برای اجرا در گروه ­هایی مناسب است که با فرهنگ بودایی و اعمال مراقبه­ ای آشنایی دارند، امّا فرم کوتاه آن برای اجرا در گروه­ هایی که آشنایی زیادی با زمینه بودایی ذهن­ آگاهی ندارند، مناسب­تر است و می توان از فرم کوتاه در فرهنگ های مختلف استفاده نمود و می تواند به خوبی همه جنبه های مربوط به حوزه ذهن آگاهی را پوشش دهد در طی یک بررسی در داخل کشور که توسط قاسمی جوبنه، عرب زاده، جلیلی نیکو، محمدعلی پور و محسن زاده انجام شد، فرم کوتاه پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ ابتدا به به فارسی ترجمه شد و سپس روایی و پایایی آن مورد بررسی قرار گرفت.

 

آموزش ذهن آگاهی منجر به افزایش آگاهی فراشناختی و کاهش نشخوار فکری و افکار منفی می‌گردد. افزایش آگاهی فراشناختی فرض می‌شود که منجر به کاهش نشخوار که فرایند تکرار افکار منفی است می‌گردد، در نتیجه فاجعه انگاری، نشخوار فکری و سایر نشانه‌ها از جمله استرس و مهارت‌های مقابله‌ای ناکارآمد و منفعلانه نیز کاهش می‌یابد.

ذهن آگاهی منجر به کاهش فراوانی افکار خودکار منفی و افزایش توانایی برای بیرون راندن آن افکار و نهایتاً بهزیستی روان شناختی شده است. ذهن آگاهی با درجات بالایی از رضایت از زندگی، موافق بودن. عزت نفس، خوشبینی، کیفیت زندگی، عاطفه خوشایند همراه است. شواهد بیان می‌کند که ذهن آگاهی با شاخص‌های سلامت روان چون سطوح بالای عاطفه مثبت، سر زندگی و تنظیم هیجانی سازگارانه و سطوح پائین تر عاطفه منفی و علائم درمان شناختی وجود دارد.

 

این محصول شامل :

1- راهنمای اجرا، نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه ذهن اگاهی فرایبورگ (فرم 14 سوالی) به صورت PDF - WORD

2- روایی و پایایی

3- مقاله بیس

4- رفرنس