راهنمای پرسشنامه خودشناسی انسجامی (ISK)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
خودشناسی, پرسشنامه خودشناسی, پرسشنامه خود شناسی انسجامی, ISK, روانشناختی

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📥 حجم فایل : 1.91 مگابایت

📄 تعداد فایل : 4

📝 روش نمره گذاری و تفسیر : دارد

📝 تعداد سوالات : 12

🎓 مقاله بیس : دارد

💯 روایی و پایایی : دارد

منبع : دارد

3000تومان

 

 

راهنمای اجرا، نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه خودشناسی انسجامی (ISK)

 

مقیاس خودشناسی انسجامی (Integrative Self-Knowledge Scale) توسط قربانی، واتسن و هارگیس در سال ۲۰۰۸ ساخته شده است.

 

این مقیاس دارای ۱۲ سول میباشد که بر اساس یک مقیاس لیکرت پنج درجه ­ای پاسخ داده می­شود. طی چندین مطالعه روایی و پایایی این مقیاس به تایید رسیده است. نمره بالا در این مقیاس با ارزیابی ویژگی­های رفتاری وابسته به خودشناسی در دگرسنجی­ ها در هر دو فرهنگ همراه بوده است. خودشناسی در پیش­ بینی سلامت روان در قیاس با پنج عامل بزرگ شخصیت دارای روایی افزایشی است و فراتر از آن، عامل ­های شخصیتی توان تبیین سلامت روان را دارند. آلفای کرونباخ این مقیاس در مطالعه حسین زاده، قربانی و نبوی (۱۳۹۰) ۰/۸۳ بوده است که نشانه همسانی درونی بالای مواد این مقیاس است.

 

مفهوم خودشناسی :

بر اساس مفهوم ­سازی قربانی و همکاران (۲۰۰۳) خودشناسی عبارت است از آگاهی لحظه به لحظه نسبت به حالات روانشناختی و توان تمایز نهادن و تحلیل محتوای تجارب کنونی و نیز پردازش شناختی فعال در مورد خود و معطوف به رویدادهای گذشته که نتیجه آن ایجاد دید وسیعتر جهت هدایت رفتار و تشکیل طرحواره­های فردی پیچیده ­تر و کاملتر است.

 

خودشناسی نوعی فرایند روانشناختی پویا، سازش یافته و انسجام بخش است که ماهیتی زمانی دارد. در پژوهش­ های اولیه این سازه به دو وجه تجربه­ای و تاملی تقسیم می­شد. خودشناسی تجربه­ای، پردازش پذیرنده اطلاعات مرتبط با خود است که بر حسب تغییرات لحظه به لحظه و پویای آن در زمان حال صورت می­گیرد. خودشناسی تاملی عبارت است از پردازش شناختی اطلاعات مربوط به خود که مرتبط با گذشته است. در خودشناسی تاملی، فرد از طریق کنش­ های شناختی عالی و پیچیده ­تر به تحلیل تجارب فردی می­پردازد و از این رهگذر به طرح­های ذهنی پیچیده­تری دست می­یابد که سازش یافتگی او را تسهیل می­کنند.

 

پژوهش­ های قربانی و همکاران (۲۰۰۵) نشان داد خودشناسی تجربه­ای و تاملی با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند و در مجموع سازه­ای یکپارچه، واحد و منسجم را تشکیل می­دهند و با گستره وسیعی از متغیرها به گونه­ای مشابه همبسته­ اند. بر این اساس در صورت ­بندی جدید از این نظریه، دو وجه یادشده وجوه ی در هم تنیده و یکپارچه هستند که از یک توانایی واحد و سازه­ای یکپارچه خبر می­دهند.

 

ویژگی های پرسشنامه خودشناسی انسجامی :

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع

۴- بیس مقاله (دو مقاله فارسی)

۶- ارائه شده به صورت PDF و WORD

 

 

 

 

اشتراک گذاری با دوستان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

مجوزها

logo-samandehi

No Internet Connection