امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
انعطاف پذیری خانواده, پرسشنامه انعطاف پذیری خانواده

راهنمای اجرا، نمره گذاری و تفسیر پرسشنامه انعطاف پذیری خانواده

 

3000تومانپرسشنامه انعطاف پذیری خانواده  دارای 16 سوال می باشد و توسط فرزندان خانواده پاسخ داده می شود تا از طریق آنها میزان انعطاف پذیری موجود در خانواده مشخص گردد.

جواب سوالات به صورت طیف لیکرتی است و به شکل کاملا موافقم ، موافقم ، نظری ندارم ، مخالفم و کاملا مخالفم ارایه شده است.
 

انعطاف پذیری خانواده

مراد از انعطاف پذیری میزان تغییراتی است که در نقش ها، قوانین، کنترل و انضباط خانواده وجود دارد. در خانواده های منعطف، رهبری و مدیریت خانواده به صورت دموکراتیک است و کمتر حالت استبدادی به خود میگیرد و اعضای جوان تر خانواده نیز در تصمیم گیری ها مشارکت میکنند.

در واقع انعطاف ناپذیری یک خانواده ریشه در الگوی تربیتی والدین، فرهنگ خانوادگی، شرایط اقتصادی - اجتماعی خانواده و جامعه و  ویژگی های روانشناختی والدین دارد. برای مثال خانواده ای که تصور تحقیرآمیزی نسبت به فرزندان خود دارند اجازه پیشرفت را به آن ها نمی دهند و از آن ها برای تجربه موقعیت های بیشتر حمایت نمی کنند.

از سویی خانواده های نامنعطف در برخورد با مشکلات شیوه های سنتی، پیش پاافتاده و گاه قدرت طلبانه را در پیش می گیرند که در بسیاری از موارد باعث حذف مسئله می شود تا حل مسئله.

 ویژگی پرسشنامه انعطاف پذیری خانواده :

۱- روایی و پایایی

2- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع استفاده شده

4- بیس مقاله (یک مقاله فارسی)

۵- ارائه شده به صورت PDF و WORD


 

 

اشتراک گذاری با دوستان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
افزودن نظر
No Internet Connection