نحوه گرفتن نبض خود (با تصویر)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
نحوه گرفتن نبض خود (با تصویر)

بررسی نبض خود به شما اجازه می دهد تا بدون هرگونه تجهیزات خاص میزان ضربان قلب خود را تعیین کنید. این میتواند زمانی که شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید یا بیماری قلبی دارید مفید باشد. برای آشنای با نحوه گرفتن نبض به صورت آسان این مقاله را مطالعه کنید.


متد 1- پیدا کردن و ثبت نبض خود

 


1- هنگامی که میخواهید نبض خود را پیدا کنید از انگشت اشاره و انگشت میانه استفاده کنید. از انگشت شست خود استفاده نکنید، زیرا این انگشت خودش نبض دارد و نبض آن به قدری قوی است که میتواند تداخل ایجاد کند.

نبض شعاعی (مچ) را پیدا کنید. این نبض در کنار مچ دست شماست .

برای پیدا کردن نبض مچ دست، دو انگشت دست خود را پایین مچ دست (سمت انگشت شست) قرار دهید. به آرامی فشار دهید تا نبض شما زیر انگشتان خود احساس شود. در صورت لزوم انگشت خود را حرکت دهید تا نبض احساس شود.

نبض کاروتید را پیدا کنید. برای گرفتن نبض کاروتید در کنار گردن خود زیر فک، انگشت اشاره و میانه خود را در قسمت گودی بین نای (لوله تنفسی) و عضله بزرگ گردن قرار دهید. به آرامی فشار دهید تا نبض را احساس کنید. این روش ساده تر از گرفتن نبض مچ دست است.

 


 

 

2- ضربان قلب را بررسی و ثبت کنید. از یک ساعت یا یک زمان سنج یا ساعت دیجیتال استفاده کنید. میزان ضربان قلب در عرض 1 دقیقه ( 60 ثانیه ) را بشمارید، این روش دقیق تر است.

اگر شما عجله دارید می توانید، ضربان را به مدت 15 ثانیه گرفته و آن را در 4 ضرب کنید تا تعداد ضربان قلب در 60 ثانیه به دست آید . و یا اینکه به مدت 30 ثانیه ضربان قلب خود را بگیرید و آن را در 2 ضرب کنید تا ضربان قلب در 60 ثانیه مشخص شود . این گزینه ها جواب میدهند اما دقیق تر از شمارش کامل 1 دقیقه نیستند.

 


 

 

3-میزان ضربان طبیعی قلب خود را بدانید.

میزان ضربان طبیعی قلب یک فرد بالغ 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

میزان ضربان طبیعی قلب برای کودکان زیر 18 سال 70 تا 120 ضربه در دقیقه است.

این موارد برای فردی است که در حال استراحت است . هرگونه فعالیت فیزیکی میزان نبض را افزایش میدهد.

 


 

 

4- قدرت نبض را بررسی کنید تا ببینید که قوی است یا ضعیف. قدرت نبض شما دقیقا نمیتواند محاسبه شود. اما متخصصان با تجربه نبض را "ضعیف" "کم" "قوی"  یا "تند" توصیف می کنند. این نشانه ای از سلامت قلب و سیستم عروقی است.


 

 

5- ریتم ضربان خود را بررسی کنید. اگر نبض شما ثابت باشد، "منظم" است. اما اگر متوجه نوسان یا مکث غیرعادی در ضربان نبض خود شدید "نامنظم" میباشد. این لزوما به معنی هشدار نیست اما باید به پزشک مراجعه کنید.متد2- اگر نمی توانید نبض خود را پیدا کنید، چه کار انجام دهید؟

 

 

1- سعی کنید از نوک انگشتان خود به جای انگشتان دست خود در مچ دست خود استفاده کنید.  نوک انگشتان خود را در قسمت های دیگری از مچ دست قرار دهید و در هر قسمت برای 5 ثانیه مکث کنید.

 


 

 

2- سعی کنید فشار انگشتان خود را بر روی مچ دست را تغییر دهید. گاهی اوقات لمس کردن آرام و یا فشار دادن زیاد به پیدا کردن نبض شما کمک می کند.

 


 

 

3- ابتدا دستی را که می خواهید نبض آن را بگیرید، رو به بالا نگه دارید و سپس آن را به طرف پایین نگه دارید.  این کار باعث تغییر جریان خون در دست می شود و باعث می شود آسان تر نبض خودتان را پیدا کنید.

 


 

 

4- از استتوسکوپ (گوش پزشکی) استفاده کنید. اگر چنین وسیله ای دارید، از آن استفاده کنید. پیراهن خود را بالا ببرید یا درآورید، و استتوسکوپ را در برابر قفسه سینه برهنه خود قرار دهید و گوش دهید و ضربان قلب را بشمارید.

 


 

متد 3- پیدا کردن حداکثر ضربان موثر قلب شما

 

 

1- حداکثر ضربان موثر قلب خود را پیدا کنید. این بالاترین میزان نبض شماست. برای پیدا کردن حداکثر ضربان قلب خود این فرمول را دنبال کنید : 220 - سن شما = حداکثر ضربان قلب پیش بینی شده .

سعی کنید برای 30 دقیقه به شدت تمرین کنید. بلافاصله بعد از تمرین یا در طول تمرین میزان ضربان قلب خود را بررسی کنید. این میزان را با حداکثر ضربان قلب بالقوه خود مقایسه کنید. این اعداد بایستی نسبتا شبیه هم باشند. اگر در طی ورزش نبض تان را می گیرید، پاهایتان را حرکت دهید.

 


 

 

2- میزان ضربان موثر قلب خود را پیدا کنید.

ضربان موثر قلب شما، 60 تا 85 درصد از ضربان قلب شماست. دلیل آن این است که با هر سطح تناسب اندام محدوده ای وجود دارد. در حالی که ورزش میکنید، نبض خود را برای 15 ثانیه بررسی کنید.

 


 
نکات

- برای اندازه گیری ضربان قلب خود، قبل از گرفتن ضربان قلب (درحالی که روی زمین دراز کشیدید) یک دقیقه صبر کنید.

- گوشی های هوشمند نیز میتوانند میزان ضربان شما را بررسی کنند. با نصب برنامه مربوطه طبق دستورالعمل برنامه نبض خود را بررسی کنید (معمولا انگشت روی دوربین قرار می دهند).

- شما می توانید میزان نبض خود را در ناحیه شقیقه (گیجگاه) یا قفسه سینه هم بگیرید، ولی این روش ها آسان نیست.

 هشدارها

- به طور همزمان دو شریان کاروتیدی را برای گرفتن نبض فشار ندهید. این می تواند گردش خون را به مغز کاهش دهد.

- اگر ضربان را نامنظم یا بسیار سریع تشخیص دادید، به پزشک مراجعه کنید.

- اگر موقع گرفتن نبض خود یک الگوی متوالی از تپش ها را متوجه شدید به پزشک مراجعه کنید. یک تپش تند لزوما زنگ هشدار نیست.

- در ناحیه کاروتید گردن بیش از حد فشار نیاورید، زیرا این میتواند مکانیسم رفلکس را تحریک کند که قلب را کند می کند. یک فشار آرام برای گرفتن نبض کافی است.


پرسش و پاسخ

 

چرا باید دستم را رو به زمین نگه دارم تا میزان ضربان من مشخص شود؟

  به خاطر اینکه خون به درستی جریان یابد. اگر بازوی شما به سمت بالا باشد گردش خون تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و اندازه گیری ضربان نادرست خواهد بود.


 

چرا باید چهار برابر شود؟

  بهترین روش اندازه گیری، شمارش ضربان برای یک دقیقه کامل است. اگر حوصله ندارید میتوانید ضربان را برای 15 ثانیه شمارش کنید و سپس در 4 ضرب کنید تا 1 دقیقه به دست آید. زیرا 15 ثانیه 1/4 از 60 ثانیه است.


 

چگونه باید نفس بکشیم؟

 

  به طور معمول نفس بکشید از تغییر شیوه نفس کشیدن اجتناب کنید. برای ثابت بودن نبض .


 

من در حال حاضر شیمی درمانی را دریافت می کنم. این باعث می شود که ضربان قلب من ضعیف تر شود؟

 

  این بستگی به نوع دارو دارد. این می تواند هر سرعت نبض را افزایش و کاهش دهد. با دکتر خود صحبت کنید، نه یک وب سایت.


 

منظور از اگر تمام مراحل را انجام دادیم و نبض را پیدا نکردیم چیست؟

 

  مکان های مختلف برای نبض وجود دارد. برخی ممکن است در آرنج و دیگران در گردن راحت تر باشند. ابتدا رگهای خود را پیدا کنید و با انگشتان دست به آرامی فشار دهید و سعی کنید مکان های مختلف را تا زمانی که نبض را احساس کنید لمس کنید.


 

چگونه میتوان فشار خون خود را تنظیم کنم؟

  مصرف کم کافئین و نمک میتواند کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با دکتر خود صحبت کنید. او بهتر خواهد دانست.


 

فشار خون 188/100 به دست آمده است آیا بد است؟

  بله. فشار خون طبیعی 120/80 است. فشار خون بالا، 140 و بالاتر است. شما باید با یک دکتر صحبت کنید. اگر درمان نشود، احتمالا در معرض سکته مغزی خواهید بود.


منابع


مترجم بیست زوج

1.    www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/.../heart-rate/faq-20057979

2.    http://www.nursingtimes.net/nursing-practice/clinical-zones/cardiology/patient-assessment-part-5-measuring-pulse/952629.article

3.    http://www.nursingtimes.net/nu


 

اشتراک گذاری با دوستان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مجوزها

logo-samandehi

No Internet Connection