پروتکل فرزندپروری مثبت (Triple- P)

تاریخ ایجاد :

فرزندپروری,پروتکل فرزندپروری,آموزش فرزندپروری,فرزندپروری مثبت,فرزندپروری مثبت (تریپل -P),Triple- P

📄 فرمت فایل : WORD

📖 تعداد صفحات : 20

✔ منبع : دارد

10000 تومان

9,000 تومان

 

 

برنامه آموزش والدین جهت درمان مشکلات متفاوتی به کار گرفته می­شود و منظور از آن مداخلات آموزشی است که در آن به یکی از والدین یا هر دو آموزش داده می­شود تا به طور متفاوتی با کودکانشان تعامل داشته باشند.

 

مطالعات مطرح شده خاص والدینی است که توسط درمانگران آموزش می­بینند تا چگونه رفتار فرزندشان و روابط متقابل والدین-فرزند را تغییر دهند. معمولا تکنیک­های کنترل رفتار را به والدین یاد می­دهند نا آن­ها بتوانند رفتارهای مشکل ساز فرزندانشان را کاهش دهند و بر  رفتارهای مثبت وی بیفزایند.

 

همچنین یاد میگیرند که در فعالیت­هایی مثل بازی­هایی که کودک مبتکر آن است شرکت نمایند. مخاطبین این مطالعات کودکان پیش دبستانی تا نوجوانان و بویزه کودکان سال­های ابتدایی دبستان می­باشند. برای ارزیابی تاثیر آموزش والدین بر مشکلات رفتاری کودکان، مطالعات تجربی و نیمه تجربی فراوانی انجام شده است و این نتیجه به دست آمده است که آموزش والدین در کاهش نافرمانی، تخلف از قانون و پرخاشگری کودکان موثر می­­باشد، همچنین آموزش­های مزبور، ارتباط متقابل والدین و فرزند را بهبود می­بخشد و در نتیجه محیط خانه تغییر می­یابد. تاثیر این آموزش تا حدود 5 سال پس از اتمام آموزش نیز ادامه می­یابد. اگر والدین پیش از یادگیری بهبود ارتباط متقابل والدین-فرزند به یادگیری کنترل رفتار کودکان بپردازند، رفتارهای فرزندانشان به مراتب بهبود می­یابد و خودشان هم احساس رضایت بیشتری می­کنند. این آموزشها همچنین موجب تاثیر مثبت بر روی والدین از طریق کاهش استرس و افزایش عزت نفس آنان میگردد.

 

محتوای این برنامه بر اساس مدل یادگیری اجتماعی است که تعامل والد-کودک و ماهیت دو سویه بودن این تعاملات را برجسته میسازد (پاترسون، 1982)، این مدل، آن دسته از مکانیسم­های یادگیری را که الگوهای ناکارآمد و استبدادی تعاملات خانواده را حفظ و نگهداری می­کند، شناسایی کرده و رفتارهای اجتماعی آتی را در کودکان پیش بینی می­کند. در نتیجه برنامه به والدین مهارت­های مثبت برای جایگزینی اعمال اجباری و اسبدادی فرزندپروری آموزش می­دهد.

 

این برنامه بارها توسط محققان و روانشناسان به کار برده شده و نتایج مفیدی به بار آورده است.

 

پروتکل آموزش فرزندپروری مثبت (تریپلP) در هشت جلسه تدوین شده است وهرجلسه شامل شرح فعالیت و اهداف است.

 

محتوای پروتکل فرزندپروری مثبت (Triple- P) :

مبانی نظری

شرح جلسات

منابع