پروتکل درمان گروهی افسردگی به روش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

تاریخ ایجاد :

افسردگی,پروتکل افسردگی,پروتکل درمان افسردگی,پروتکل درمان گروهی افسردگی به روش اکت,درمان افسردگی به روش پذیرش و تعهد,درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد,روش درمانی اکت,درمان افسردگی,کارگاه آموزش درمان افسردگی

📄 فرمت فایل : WORD

📖 تعداد صفحات : 22

✔ منبع : دارد

30000 تومان

25,000 تومان

 

 

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.

 

علائمی مانند غم و اندوه، احساس بی ارزشی، دشواری در تمرکز، عدم توانایی در اندیشیدن، احساس گناه، بی خوابی، احساس شکست و بسیاری از نشانه های خطرناگ دیگر در انسانهای افسرده قابل مشاهده است. در حال حاضر افسردگی چهارمین بیماری شایع در جهان محسوب میشود و بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی 340 میلیون نفر در جهان از افسردگی رنج میبرند و طبق برآوردهای انجام شده پیش بینی میشود تا سال 2020 این بیماری به دومین بیماری شایع در جهان بدل میشود.

 

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت): درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در مخالفت با فرضیه بهنجار بودن سالم روانشناسی غرب این فرض را دارد که فرایندهای روانشناختی ذهن انسان اغلب مخرب و موجب رنج روانشناختی هستند. کاهش علامت هدف درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد نیست. چنین موضعی بر این باور است که تلاش مداوم برای خلاص شدن از شر علائم خود میتواند اختلال بالینی ایجاد کند. اثرات درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تاحدی و گاهی به طور کامل به وسیله تغییرات در فرایندهای روانی واسطه حاصل میشود. و اخیرا فراتحلیل مولفه های این نوع درمان، اثربخشی متوسط و تا خیلی زیاد آن را در مشکلات خانواده و روانی تایید کرده است. هدف درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد کاهش، تنظیم و یا از بین بردن مشکلات عاطفی و تقلیل نشانه های عاطفی، شناختی، جسمی و رفتاری مشکلات میباشد که در نهایت منجر به افزایش بهزیستی و کمک به عملکرد بهتر در زندگی افراد میشود. 

 

پروتکل درمان گروهی افسردگی به روش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت) توسط رابرت زاتل و استیو هایز در 12 جلسه تدوین گردیده است.

 

این پروتکل توسط مترجم روانشناس ترجمه گردیده است.

 

جلسات به ترتیب هدف، فرایند و تمرینات خانگی به طور کامل شرح داده شده و ساختار رعایت شده است.