پروتکل درمان وسواس فکری-عملی به روش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
وسواس,وسواس فکری عملی,درمان وسواس,درمان وسواس فکری عملی,پروتکل درمان وسواس فکری عملی,پروتکل درمان وسواس فکری,وسواس فکری,وسواس عملی, ACT,وسواس فکری عملی ACT,درمان ACT,درمان وسواس فکری عملی به روش ACT,درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد,پذیرش و تهعد

📄 فرمت فایل : PDF - WORD

📖 تعداد صفحات : 14

🌎 منبع : دارد

16000 تومان

15000تومان

 

 

 

پروتکل درمان وسواس فکری-عملی به روش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت ACT)

پروتکل درمان اختلال وسواس فکری عملی در  هشت جلسه تدوین شده است و شامل هدف، فرایند و تمرین و تکلیف است.

 

پذیرش و تعهد درمانی (درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد/ اکت/ACT)، مدلی برخاسته از موج سوم رفتار درماني است. هدف اساسي این مدل انجام عملی موثر است، عملي که توجه‌آگاه با حضور کامل ذهن و ارزش محور باشد(هیز و همکاران، ۲۰۱۲). این مدل با درمان شناختی-رفتاری سنتی(CBT) که تقریبا در تلاش است تا به مردم شیوه‌های کنترل فکر، احساس‌ها، خاطرات و دیگر رویدادها را آموزش دهد، متفاوت است، لذا به درمانجویان کمک می‌کند با حسی متعالی از خود(خویشتن نظاره‌گر) تماس برقرار کنند و در جهت یک زندگی غنی و ارزشمند که سرزندگی را به همراه دارد، قدم بگذارند(دوستی، ۱۳۹۶).

 

به طور کلی، در موج سوم رفتار درمان‌گري تاکيد اساسي، آگاهی از هیجان‌ها و افکار است، هرچند موج سوم از تغيير شناخت غافل نيست، اما آن را هدف مستقیم قرار نمي‌دهد و تغییر غیر مستقیم صورت می‌گیرد(دوستی، محققی و جعفری، ۲۰۱۵). در درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت)، هدف درمان‌گر بالابردن انعطاف‌پذيري روان‌شناختي مراجعین است. اما این واژه به چه معناست؟ انعطاف‌پذیری روان‌شناختی یعنی، توانایی برگشتن به لحظه حال، آگاه بودن و مشاهده افکار و هیجان‌های خود، کمی فاصله گرفتن از باورهای سفت و سخت و انجام دادن آنچه که مهم است، با وجود رویدادهای ناخوشایند(هریس، ۲۰۰۹: ترجمه دوستی و همکاران، ۱۳۹۷).

 

در واقع پذیرش و تعهد درمانی (اکت/ACT)، نام خود را از دو پیام اصلی آن دریافت می‌کند: پذیرفتن آنچه که خارج از کنترل شخصی شما است و متعهد بودن به عملی که شرایط زندگی شما را بهبود می بخشد و هدف آن، این است که توان بالقوه انسان را برای یک زندگی غنی، کامل و معنی دار، به حداکثر برساند.

 

مشخصات :

آماده شده در 8 جلسه درمانی

آموزش به صورت گروهی و فردی

14 صفحه

با فرمت PDF و WORD

دارای رفرنس معتبر با فرمت APA

 

 

 

 

مجوزها

logo-samandehi

No Internet Connection